Doğru gelinlik seçme ipuçları

 Bir kadın için en önemli seçimlerden biri, şüphesiz gelinlik seçimidir. Bu seçimin kolay olabilmesi, doğru gelinliği seçmek için gerekli olan ipuçlarını bilmekten geçiyor. Doğru gelinlik ile, kusursuz bir gelin olarak, düğünün asıl yıldızı olmak mümkündür. Bunun için sırasıyla dikkat edilmesi gereken hususlar ve ipuçları;

 

VÜCUT TİPİNE GÖRE GELİNLİK SEÇİMİ

 

 Kadınların vücudu elma, armut, kum saati ve dikdörtgen vücut  tipleri olmak üzere, dört ana kategoride değerlendirilir. Hangi kategoride yer aldığınızı bilerek buna göre seçim yaparsanız eğer, hem kusurlarınızı gizleyebilir de olduğunuzdan daha şık ve zarif görünebilirsiniz. 

 

 Elma tip vücutlu hanımlar, beli hemen hemen kalçası ile aynı ölçüde olan hanımlardır. Bu tarz bir vücuda sahip iseniz eğer, tercih edeceğiniz gelinlikler, kalın belinizi gizleyecek şekilde olmalıdır. Göğüs dekoltesini, göğsün bittiği yerde tercih ederek kullanmalı, bebe yaka, kapalı yaka, bisiklet yaka ve kısa V yaka gelinliklerden kesinlikle uzak durmalısınız.İnce askı delisi iseniz ve kalın kollarınızdan dolayı bunu yapamıyorsanız eğer, fransız danteller, tüller veya işlemeli kumaşlar ile kollarınızın üzerine omuz dekolteli olacak şekilde kol detayları ekleyebilirsiniz. Duvak tercihi olarak da uzun fakat katlı bir şekilde uzanan işlemeli tülleri seçenek olarak kullanabilirsiniz. Aksi takdirde kısa duvaklar, sizi olduğunuzdan daha şişman gösterebilir.

 

 Armut tip vücudu olan hanımlar, beli ince fakat basenlere doğru inildikçe kalınlaşmaya rastladığımız hanımlardır. Bu tip bir vücuduz var ise, A kesim gelinlikler ilk bakacağınız modeller olmalıdır. Kabarık, prenses model gelinlikleri, sırt dekoltesi veya göğüs dekoltesi ile kullanmalıdır. Armut tipi fakat kilosu yüksek bir kadınlar , kısa duvaklardan mutlaka kaçınmalıdır.

 

 Kum saati vücudu olan kadınlar göğüs ve kalça oranları eşit fakat belleri ince kadınlardır. Eğer bu kategoride yer alıyorsanız, gelinlikte sorun kavramını düşünmenize gerek yoktur. İstediğiniz tarzda gelinliği kullanmakta özgürsünüz. Öneri olarak kullanabileceğiniz balık, kuyruklu, straplez veya ince askılı modeller seçenek olabilir. Çıkık kalçalara da sahip iseniz, mutlaka balık ve zarifliği öne çıkaran dantel işlemeleri kullanmalısınız.

 

 Dikdörtgen vücut tipli kadınlar, geniş omuzlu, dar kalçalı,bel ölçüsü, omuz ve kalça ile orantılı, genellikle uzun bacaklı, kemiksi bir görünümü olan seksi kadınlardır. Bu kategoride yer alan kadınların tercih etmesi gereken, gelinliklerin başında sırt dekolteli gelinlikler yer almalıdır. Bunun dışında, transparan detaylı, derin bacak dekolteli, spagetti askılı, straplez, prenses tipi aşırı kabarık, hayal tül işlemeli gelinlik modellerini de tercih edebilir.

 

 GELİNLİK ALIŞVERİŞİ

 

Asla kalabalık gitmemeniz gereken yegane alışveriştir. Zaten kararsız ve düşünceli olacağınız için sizi etkileyebilecek insan sayısını en aza indirmeniz gerekecektir. Yanlış karar vermenize neden olacak en büyük etken bu olacaktır.Bunun dışında dikkat etmeniz gerekenler:

  • İlk olarak vücut tipinize uygun olan gelinlikleri prova ediniz
  • Bütçenize göre gelinliklere yönelin
  • Gelinlik alışverişine minimum 3 ay öncesinden başlayın.
  • Korse ile provaya gidin. Böylelikle düğün günü nasıl görüneceğinizi tahmin edebilir ve gelinliğin üzerinizde nasıl duracağını öngörebilirsiniz.
  • Deneyeceğiniz gelinliğe uygun iç çamaşırı seçimi yapın.

    

MEKANA VE DÜĞÜN ZAMANINA GÖRE GELİNLİK SEÇİMİ

 

Düğünün yapılacağı mekan, gelinlik seçimi için oldukça büyük bir öneme sahiptir. Kapalı veya açık mekan olması gelinliğinizin de modelini büyük bir ölçüde etkileyecektir. Kır düğünü olacak ise, uçuş uçuş şifon veya tüllerin süslediği, dekolteli, taşlı, incili ve dantelli modeller seçenek olabilir. Ayrıca uzun duvaklar haricinde, işlemeli tokalar, romantik örgüler, açık dalgalı saçlar da başlı başına kullanılabilir. Aynı tip modeller kumsal düğünleri için de kullanılabilir. Buna ek olarak çiçekten yapılan taçlar, kısa veya önü kısa arkası uzun gelinlikler tercih edilebilir.

 

Eğer kapalı mekan olacak ise kuyruğu uzun, ağır işlemeleri olan,gösterişli ve zarif dekolteye sahip gelinlikler daha rahat kullanılabilir. Görsel açıdan gelini bu anlamda memnun edebilir. Ayrıca kapalı mekanda vücut tipinize göre gelinliği, hava şartlarını düşünmeden kullanabilirsiniz.

Yaz düğünlerinde daha efil efil gelinliklere yönelmeniz, düğününüzden de tat almanızı sağlar. Kalın satenler, işlemeli taftalar yerine size serinlik sağlayacak pamuklu krep kumaşlara yönelebilirsiniz. Kış düğünlerinde de yazın tersine ağır kumaşlar, tercihen sizi daha rahat hissettirecektir.