Gelinlik nasıl seçilir

Düğün telaşının en zor kısımlarından biri de gelinlik seçimi olarak bilinir. Bu zor kısmı başarıyla atlatabilmek için bazı önemli noktalara dikkat edilmelidir. Öncelikle gelinlik bakarken fikir verebilecek bilgili ve deneyimli bir yetkiliye ihtiyaç vardır. Bu sayede bakılan gelinlikle ilgili olumlu ve olumsuz yönler dile getirilir ve en doğru gelinlik daha kolay bulunabilir.

 Gelinlik hayali olanlar seçime her zaman bir adım önde başlamaktadır. Çünkü belirli bir modele yönelik olarak arama yapıldığında sonuca daha çabuk ulaşılmaktadır. Eğer böyle bir hayal yoksa birden çok gelinlik mağazası gezilip farklı gelinlikler denenerek akılda bir modelin oluşması sağlanabilir.

 Gelinlik seçerken kumaş türü de önem taşımaktadır. Yaz düğünleri için genellikle tül, tafta, şifon, ipek ve organze gibi kumaşlar kullanılmaktadır. Kış düğünlerinde ise krep, ziberlin, mikado ve gazar gibi kumaşlar daha uygun olmaktadır.

 Gelinlik Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Gelinlik seçiminde gelin adayının vücut tipine uygun modelleri tercih etmesi gereklidir. Buna göre kısa boylu adaylar için her ne kadar halk arasında bunun aksi düşünülse de kabarık modeller önerilmektedir. Yaka kesimi v yakalı olan gelinlikler kısa boylu gelin adaylarında daha şık durmaktadır. Bu konuda en avantajlılardan biri uzun boylu ve zayıf olan gelin adaylarıdır. Bu tür vücuda sahip olanlar diledikleri gelinlik modelini giymekte özgürdür.

  Kilolu olan gelin adayları için genellikle dikkatin başka yerlere çekilmesini sağlayan detaylara sahip beden ölçülerinin kaybedildiği gelinlikler tavsiye edilmektedir. Bunlara ek olarak gelinliğin rahat olması da önemlidir. Hem rahat hem de şık olan gelinlikler daha çok tercih edilmelidir. Gelin adayının en özel gününde kıyafetten dolayı sıkıntı yaşamaması için gelinlik seçme önerileri dikkate alınmalıdır.