Gelinlik provası neden önemli

Düğüne hazırlık evrelerinden en önemli evre gelinlik seçimi evresidir. Gelinlik seçimindeyse gelin adaylarının önünde iki seçenek bulunuyor. Gelin adayları ya yıllardır hayal ettiği o

gelinliği vitrinden indirip en fazla bir kaç değişiklik yapıp giyecektir ya da düşlerindeki tasarımı seçtiği kumaşlarda görecektir. Yalnız her iki seçimden hangisi olursa olsun hiç fark etmez.

 İki seçimde de gelinlik gelin adayının vücuduna biçilmiş kaftan misali oturmalıdır. İşte tam bu noktada gelinlik provasının önemi ortaya çıkmaktadır. Bu seçime karar verdikten sonraki

aşamaysa hayatının en özel anının yapı taşlarını oluşturma aşaması olan bu provada size kimin ya da kimlerin eşlik edeceği konusu. Genellikle gelin adayları aile bireylerinden ebeveyn ya da kardeşleri alırlar ama bence en güzeli ve en özeli damatla birlikte olan provadır. Tabi damatla dediysek sadece damatla değil, fikrine güvendiğiniz bir arkadaşınız ya da tanıdığınızla birlikte damadı da kolunuza taktınız mı rahatlıkla provalara başlayabiliriz. Özel dikim yatıracaklar için söylüyorum öncelikle gelinliğinizin hangi kumaştan, ne ağırlıklı olarak seçeceğiniz konusunda karar vermelisiniz.Kumaş seçiminden sonra ilk aşama olarak büstiyer ölçünüz alınarak gelinlik prova işlemine başlanır. Gelinliğin altına düğün günü hangi çamaşırınızı giyecekseniz onu da yanınızda götürmenizde fayda vardır, zira düğün günü bu konuda sıkıntı yaşayan bir çok gelin vardır.Bu arada ilk provada yanınıza gelinlik ayakkabısıydı tacıydı almanıza gerek yok ilk provada sadece ölçüler alınır.

 

 Ama ikinci provada gelinliğin boy ölçüsü alındığından ayakkabınızı yanınızda bulundurmanız gereklidir. Tabi bu durumda damadın da 2. provada olması önem arz ediyor, damadın boyu gelinlik ve ayakkabı boyu seçiminde önemli bir yer tutar. Bu nedenle damadın özellikle ikinci provada olması gerektiğini düşünüyorum. Ölçüler alınıp bittikten sonra ki aşamaysa son aşamadır. Son provaya isterseniz tek de gidebilirsiniz ama bu aşamada gelinin son halini giyeceğiniz için heyecanınızın yatışması adına yanınıza mutlaka birini alın derim, hatta bu heyecanı damatla paylaşmak inanılmaz bir mutluluk verecektir.Ayrıca bu provada düğün günü takılacak aksesuarlarınızın hepsini yanınızda bulundurmanızı ısrarla tavsiye ederim. Çünkü düğün gününden önce kendinizi tam gelin halinizle ilk görüşünüz olacak.Bu son provadan sonra bir sorun yoksa artık o yıllardır beklenen güne hazırsınız demektir!